HER ŞEY BİR GÜN HAYAL ETMEKLE BAŞLADI, HER ŞEY BUGÜN GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ…

Her zaman övündüğüm Köy Enstitülü bir babanın oğluyum. Onun için eğitime bakış açım var olanın bir benzerini yapmak değil, daha iyi ve farklısını yapmaktır.
1983’te eşimle başlayan eğitim sektöründeki yolculuğumuzda, Türkiye’de Açık Öğretim kurslarını ilk başlatan ve onların yasal çerçevesini oluşturan kişi olarak Milli Eğitim’de adımız tarihe geçti.
1992’de İzmir’de, 1995’te Ankara’da dershane hizmetlerinde öğrencilere “teke tek çalışma” uygulamasını sunan ilk kurum olduk. Yıllarca yalnızca iki şubeyle 10’larca birincilik, ilk 100’de birçok derece elde ettik.
İşte tüm bu birikimimizi K-10 Koleji’yle taçlandırdık. O nedenle bugün, sadece okulumuzun ilk açılış günü değil, 32. başarı yılımızın kutlandığı gündür.
Biz, Kavaklı Dershane’yi koleje dönüştürmeye karar verdiğimizde Ankara’da her birinin kendini en iyi olarak adlandırdığı 145 kolej olduğunu gördük. %40-45’lik öğrenci mevcudu olan bu okullara benzeyen bir 146. olmak istemedik. “Nasıl farklı olabiliriz?” sorusuna yanıt olabilecek projeler geliştirmekle işe başladık. Peki neydi bu projelerimiz?
1- Ankara’da ve Türkiye’de 10 kişilik sınıflarıyla tek kurum olmak: Böylelikle 40 dakikalık derste öğretmenin göz teması ve eşzamanlı iletişimle öğrenciyle ilgilenme süresini 1.6 dakikadan 4 dakikaya çıkarmış olduk. Başka bir deyişle kalabalık sınıflardakinin 2,5 katına. Bu sayede yılda 180 gün olan eğitim süresi bizim okulumuzda 450 günlük bir potansiyele dönüştü. Dahası biz bu sisteme bir de “teke tek” özel ders takviyesi ekledik.
2- Başka hiçbir okulda olmayan akıllı dijital tahtalarla ders yapmak: Farklı frekanslarda çalışan, yüksek ses kayıt yapma kalitesine sahip yaka mikrofonu ve yüksek donanımlı bir bilgisayar sunucusu desteğiyle dersleri kayıt altına alarak öğrencimizin ders sonrası şifresini girerek derste anlatılanları birçok kez dinleyip izleyebilmesine olanak sağladık. Sınıf başına yaklaşık 20.000 TL’lik yatırımla gerçekleştirdiğimiz bu teknolojik yatırımdan büyük mutluluk duymaktayız.
Bu teknolojiyle öğrencinin şifresini kullanarak velilerimiz de çocuğunun başarısını sürekli olarak izleyebilme olanağına sahiptirler. Mazereti nedeniyle derslere gelemeyen öğrencilerimiz de eksiklerini telafi edebileceklerdir.
Ayrıca, öğretmenlerimiz de kendilerini sürekli yenileyebilecekler, hazırlıklı, başarılı ve özverili çalışmaları sayesinde branşlarında marka isimler olabileceklerdir.
Değerli velilerimiz, okul olarak felsefemiz, ülkemizin sınav sistemleriyle ve gerçekleriyle bağdaşan, ayağı yere basan, gösterişli görsellerle sizin ve öğrencilerin gözünü boyamayan bir eğitim-öğretim yapmaktır.
Okul yazılılarıyla birlikte öğrencilerimizin tüm sınavlarında en yüksek puanı almaları öncelikli hedefimizdir.
Tüm bunlardan daha önemli olarak sizlere şunu da ifade etmek istiyoruz.
Eğitim öğretimde ciddiyetin, disiplinin nedenli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu disiplinde maddi ya da manevi şiddetin hiçbir zaman yeri olmadığını, sevgi ve hoşgörünün asıl olduğunu belirtmek istiyorum. Geleceğin yetişkinleri olan öğrencilerimiz okulumuzda sevgi ve saygıya dayalı bir ortamda yetiştirmek temel ilkemizdir. BU konuda sizlerin de aynı anlayışta olacağınıza inanıyoruz. Okulumuz, öğrencilerin severek, isteyerek geldiği bir öğretim yuvası olacaktır.
Ödev ve ek çalışmalar okulda öğretmen gözetiminde yaptırılacak, böylelikle evde tatsız münakaşalara ortam yaratılmayacaktır.
Okulumuz fiziki koşullarıyla da Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği standartların üstünde yapılandırılmıştır. Okul için en az 250 m2 bahçe şartı, K-10 Koleji’nde 3,5 katı büyüklükle fazlasıyla sağlanmış; 80 m2 Kapalı Beden Eğitim Salonu standardı 144 m2 ile neredeyse 2 katına çıkartılmış; 30 m2’lik kütüphane alt sınırı kolejimizde 51 m2’ye yükseltilmiştir.
Okulumuz laboratuarları, Müzik ve Görsel Sanatlar, Bilim ve Tasarım derslikleri ve özellikle başarıyı doğrudan etkileyen sınıfların teknolojik donanımına yapılan yatırımlarıyla VIP yapılanmaları sayesinde Türkiye’deki sınıf standardında erişilemez bir üstünlükle kurulmuştur.
Tüm bu özellikleriyle K-10 Koleji Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine sıkı sıkıya bağlı aydın ve çağdaş bir nesil yetiştirilmesinde her alanda öncülük yapacaktır.

HASAN KARACAN